English bellow

Litva přijede do Česka s velmi mladým týmem. A chce si turnaj užít.

Dalším týmem, který se představuje v miniseriálu k mistrovství Evropy je reprezentace Litvy. Národní tým ze země o zhruba 3 000 000 obyvatel se zúčastnila i minulého mistrovství Evropy, kde ale skončila poslední. A právě boj o lepší umístění bude jeden z jejich dílčích cílů.

„Hlavně jsme ale na turnaj extrémně natěšení. Bude to pro nás skvělá akce, na kterou se těšíme,“ uvedl hlavní trenér Virmidas Neverauskas. „Na turnaj přiletíme také s cílem získat co nejvíc zkušeností, které nám chybí.“

Trenér Neverauskas tím naráží na fakt, že Litva pošle do turnaje velmi mladý tým, který se skládá hlavně z hráčů do 17 let. „Samozřejmě bude v týmu i několik starších softbalistů, ale kostra týmu bude z těchto nadějných mladíků.“

Litva jako zázemí svého pobytu zvolila České Budějovice, odkud bude do Ledenic a Sezimova Ústí dojíždět. Na turnaji se představí v zahajovacím zápase 21. června s Nizozemskem.

MINISERIES 6: Team previews – Lithuania

Lithuania will come to the Czech Republic with a very young team. And they want to enjoy the tournament.

The next team introducing itself in the miniseries is the Lithuanian national team. The national team from the country of about 3,000,000 inhabitants took part in the last European Championship, but finished last. And fighting for a better position will be one of their goals.

“But above all, we are extremely excited for the tournament. It will be a great event for us and we are looking forward to it,” said a head coach Virmidas Neverauskas. “We will come to the tournament also with the goal to gain experience, which we are lacking as much as possible.”

Coach Neverauskas is referring to the fact that Lithuania will send a very young team to the tournament, consisting mainly of players under 17. “Of course there will be some older softball players in the team, but the backbone of the team will be made up of these promising youngsters.”

Lithuania has chosen České Budějovice as the base for its stay, from where it will commute to Ledenice and Sezimovo Ústí. They will play their opening match against the Netherlands on 21 June.

Foto: army-shop.cz

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here