English bellow

Pátý díl předturnajového miniseriálu se zaměří na ambice chorvatské reprezentace.

Když hostilo zatím poslední mistrovství Evropy další české město – Havlíčkův Brod, skončilo Chorvatsko na celkovém sedmém místě. Na turnaji si v základní skupině B poradilo se Slovenskem a Švédskem. Naopak prohrálo s Dánskem, Izraelem a po velkém dramatu i s Nizozemskem (8:9).

Chorvatsko následně zaválelo v nadstavbové skupině D, kde porazilo Itálii, Litvu i Německo. V závěrečných zápasech o umístění pak porazilo dále znovu Německo a skončilo na avizovaném sedmém místě. „A to chceme letos vylepšit. Je to jeden z našich hlavních cílů,“ uvedl před turnajem trenér Chorvatska Luka Mektić.

„Do České  republiky přijedeme s týmem, který bude složen převážně z mladých hráčů, které jsme doplnili několika zkušenými borci. Pokud se nám podaří proniknout do nadstavbové skupiny o 1. až 6. místo, budeme spokojeni,“ dodal Mektić.

Chorvatsko v základní skupině čekají zápasy se Švédskem, Nizozemskem, Dánskem, Litvou a Izraelem.

MINISERIAL 4: Team indroduction – Croatian

The fifth part of the pre-tournament miniseries will focus on the ambitions of the Croatian national team.

At the last European Championship, which took place in another Czech city – Havlíčkův Brod, Croatia finished at seventh place. It defeated Slovakia and Sweden at the tournament in the basic group B. On the contrary, it lost to Denmark, Israel and, after a great drama, to the Netherlands (8:9).

Croatia then did well in the superstructure group D, where it defeated Italy, Lithuania and Germany. In the final matches for placement, it again defeated Germany and finished in the announced seventh place. “And we want to make this even better this year. It is one of our main goals,” said Croatian coach Luka Mektić before the tournament.

“We are coming to the Czech Republic with a team that consists mainly of young players, which we have supplemented with several experienced fighters. If we manage to penetrate the superstructure group by 1st to 6th place, we will be satisfied,” added Mektić.

In the basic group, Croatia will face matches with Sweden, the Netherlands, Denmark, Lithuania and Israel.

Foto: klanshop.cz

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here