English bellow

Miniseriál před startem mistrovství Evropy mužů pokračuje čtvrtým dílem, který blíže představí cíle izraelského týmu.

Před třemi lety na posledním mistrovství Evropy měl Izrael výborný vstup do turnaje, když vyhrál úvodní tři zápasy (Chorvatsko, Slovensko, Švédsko). Zastavily ho až zápasy s favorizovanými mužstvy Dánska, Nizozemska a Česka. Po dalších zápasech nakonec skončil na slušném 6. místě.

A letos má tým za cíl toto umístění vylepšit a pokusit se zaútočit na medaile. „Izrael naposledy skončil mezi nejlepšími čtyřmi v roce 1999. Tehdy ještě dvě třetiny našeho současného týmu nebyly na světě. Jsme tým na vzestupu a pro turnaj v Ledenicích si dáváme cíl hrát v jedné z posledních dvou her, což by znamenalo umístění v první čtyřce,“ uvedl hlavní trenér a manažer Corey Vyner.

Trenér ohledně mládí naráží na fakt, že v nominace figurují hráči hlavně ve věku do 23 let. „Očekávám, že budeme opět nejmladším týmem turnaje. Máme devět hráčů ze čtrnáctičlenné nominace, kteří by mohli hrát za výběr U23. Nebereme ale, pokud by nám chtěl někdo říkat nováčci. Většina hráčů totiž bude hrát už na třetím mistrovství Evropy,“ řekl dále Vyner.

A jak kouč charakterizuje svůj tým? „O týmu mohu říct, že má sílu, ale stojí oběma nohama na zemi. Máme mužstvo, které tvrdě pracujíce a je plné inteligentních hráčů. Jsme parta, která chce ukázat Evropě, kam patříme,“ dodal Vyner.

MINISERIAL 4: Team indroduction – Israel

Our mini-series continues with the fourth part, which presents the goals of the Israeli team in more detail.

Three years ago at the last European Championships, Israel had an excellent entry winning the first three matches (Croatia, Slovakia, Sweden). He was stopped only by matches with the favored teams of Denmark, Netherlands and Czech Republic. After other matches, he ended up at the fair 6th place.

This year the team is going to improve this position and try to attack the medals. “Last time Team Israel finished in the top four in 1999 where two-thirds of the current team, had not yet to be born.  As a team on the rise our goal is to be playing in one of the last two Saturday games, where inclusion means a top four finish,” said head coach and manager Corey Vyner.

With regard to youth, the coach comes across the fact that the nomination includes players mainly under the age of 23. ” I expect us to be the youngest team in the tournament, where nine of our 14 players, qualify for next year’s U23 team, but please don’t call us rookies! Most players will play already in their 3rd Men’s Euros!”

And how does the coach characterize his team? “I can say that although the team is very young, it stands firmly on its feet. It is a team of hard working and intelligent players.  We are the team that wants to show Europe where we belong,” added Vyner.

Foto: wallpapers-fenix.eu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here