English bellow

Třetí díl miniseriálu před startem mistrovství Evropy mužů zacílí na mladý, ale ambiciózní tým Nizozemska.

Mužstvo nizozemské reprezentace skončilo na posledním mistrovství Evropy v roce 2018 na druhém místě za Českou republikou. Tehdy se hrálo na havlíčkobrodském stadionu a domácí tým ve finále vyhrál 10:3. Nizozemsko během turnaje předvádělo špičkové výkony a v nadstavbové skupině dokázalo naopak Česko porazit (11:6). Konečné druhé místo byl každopádně úspěch, na který se pokusí navázat.

„Tým se ale oproti minulému mistrovství změnil. Snažíme se o vybudování nového a úspěšného mužstva,“ říká před turnajem hlavní trenér Nizozemska Ben ten Pas. „Pro některé hráče to bude nové a budeme muset zjistit, jak se přizpůsobí mezinárodní úrovni hry.“

Nizozemsko i přes omlazení kádru přijede s papírově silným výběrem. A bude to chtít potvrdit i na hřišti. Za cíl má totiž útok na nejvyšší pozice. „Jsme si vědomi, že v současné době nemá nikdo ideální možnost přípravy. Bude to zajímavé. Pokusíme se zaútočit na vrchol a zabojovat o přední místa. Máme status jednoho z nejlepších týmů v Evropě a chceme ho potvrdit,“ dodal Ben ten Pas.

MINISERIAL 3: Team indroduction – Netherlands

The third part of the miniseries before the start of the European Men’s Championship targets a young but ambitious team from the Netherlands.

The Dutch national team finished in second place behind the Czech Republic at the last European Championship in 2018. At that time it was played at the Havlíčkův Brod stadium and the home team won 10:3 in the final. The Netherlands performed very well during the tournament and in the superstructure group even managed to beat the Czechia (11:6). In any case, the final second place was a success, which it will try to build on.

“But the team has changed in comparison with the previous championship. We are trying to build a new and successful team, “says the Dutch head coach Ben ten Pas before the tournament. “It will be new to some players and we will have to find out if they are able to  adapt themselves to the international level of the game.”

Despite the rejuvenation of the team, the Netherlands will come up with a strong line up. And it will want to prove it on the field. The goal is certainly  to attack the highest positions. “We are aware that currently no one has an ideal opportunity to prepare. It will be interesting. We will try to attack the top and fight for the top places. We have the status of one of the best teams in Europe and we are ready to confirm it,” added Ben ten Pas.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here