English bellow

Druhý díl miniseriálu před před mistrovstvím Evropy přináší ohlas mužstva ze Skandinávie. I Švédsko odpovídalo na dotazy, jaké má plány a ambice pro turnaj.

Reprezentace Švédska se na turnaji představí ve skupině B. V zahajovacím zápase se utká s Chorvatskem (21. června, Sezimovo Ústí), následně ji budou čekat postupně Izrael, Litva, Nizozemsko a Dánsko. „Na turnaj se těšíme, jsme natěšení na průběh a organizaci. Chceme si turnaj komplexně užít,“ uvedl hlavní trenér a týmový manažer Israel Nukunuku.

Švédsko na turnaji sice nebude patřit mezi favority, ale pokusí se zabojovat o postup do první nadstavbové skupiny. „Interně máme za cíl skončit do osmého místa, takže to by byl velký bonus. Pokud se nám nepovede postoupit do nadstavbové skupiny do šestého místa, budeme mít za cíl vyhrát druhou skupinu a v závěrečném dni si zahrát o konečné umístění,“ řekl dále Nukunuku.

A že Švédsko nechce před turnajem nic podcenit ukazuje i brzký přesun do České republiky, kam dorazí již 18. června. Tedy tři dny před startem turnaje. „Milujeme softbal a jak jsem už zmínil, tak si turnaj chceme užít. V této době pandemie jsme rádi, že se turnaj vůbec může uskutečnit. Těšíme se i na ostatní týmy.“

Pozn. ve druhé polovině miniseriálu se po ohlasech před turnajem podíváme na soupisky týmů.

MINISERIAL 2: Team indroduction – Sweden

The second part of the miniseries before the European Championships brings a response from the Scandinavian team. The Swedes have also answered questions about theirits plans and ambitions for the tournament.

The Swedish national team will play in Group B in the tournament. In the opening match, they will face Croatia (June 21, Sezimovo Ústí), followed by Israel, Lithuania, the Netherlands and Denmark. “We are looking forward to the tournament, we are looking forward to the atmosphere as well as organization. We would like to enjoy the tournament thoroughly,” said head coach and team manager Israel Nukunuku.

Although Sweden will not be among the favorites at the tournament, it will try to fight for advancement to the first group. “Internally, our aim is to finish at the eighth place, it would be a big success. If we do not manage to advance to the top group at the sixth place, we will aim to win the second group and play for the final position on the final day,” said Nukunuku.

The Swedish do not want to underestimate anything before the tournament and therefore they will arrive to the Czech Republic already on June 18. That is three days before the start of the tournament. “We love softball and as I mentioned, we want to enjoy the tournament. At this time of pandemic, we are glad that the tournament can take place at all. We are looking forward to the other teams as well.”

Note:  We will look at the team rosters after the feedback before the tournament in the second half of the miniseries.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here