English bellow

Startuje nový miniseriál (24 dílů) před mistrovstvím Evropy. V první části s ohlasy týmů. Každé mužstvo bylo osloveno s dotazy, jaké má plány a ambice pro turnaj a také, jaký skládá tým. Jako první představujeme tým Slovenska.

Národní mužstvo Slovenska na turnaji nebude sice patřit k favoritům, ale naopak může jenom překvapit. I proto zvolili trenéři pro nominaci mix hráčů. „V nominaci máme několik hráčů, kteří běžně hrají v českých soutěžích. Tým jsme navíc doplnili hráči z baseballu,“ uvedl trenér týmu Jan Čech.

Slovensko se na turnaj vydá bez větší přípravy, což trenéra pochopitelně mrzí. „Je pravda, že jsme prakticky celý poslední rok neměli možnost sejít se na soustředění. Proto bude turnaj pro nás asi malinko složitější. Nicméně i tak chceme uhrát nějakou výhru a do turnaje půjdeme s cílem vylepšit 10. místo z posledního mistrovství Evropy,“ dodal Čech.

Pozn. ve druhé polovině miniseriálu se po ohlasech před turnajem podíváme na soupisky týmů.

MINISERIAL 1: Team indroduction – Slovakia

A new miniseries (24 episodes) is starting before the European Championship. The first part begins with the responses indroduction of the teams. Each team was asked with questions about their plans and ambitions for the tournament and also haow they make form thea team. First we present the team of Slovakia.

The national team of Slovakia will not be one of the favorites at the tournament, but on the contrary it can only surprise. That’s why the coaches chose a mix of players for the nomination. “In the nomination we have several players who normally play in Czech competitions. In addition, we added baseball players to the team,” said team coach Jan Čech.

Slovakia will come to the tournament without much preparation, which is of courses what it the coach sorry about. “It is true that we practically have not had anythe opportunity to meet for a concentration training camp  for the whole last year. That’s why the tournament will probably be a little more complicated for us. Nevertheless, we still would like to score some wins and we go to the tournament with the aim to improve the 10th place from the last European Championship,” added Čech.

Note:  We will look at the team rosters after the feedback before the tournament in the second half of the miniseries.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here